Jak dobrać rozmiar?

Prawidłowy pomiar rozmiaru stopy zapewnia dobranie właściwego numeru. Poniżej znajduje się zbiór wskazówek jak należy mierzyć stopę i jak otrzymaną wielkość odnieść do wielkości buta.

  • Gołą stopę stopę stawiamy na kartce papieru leżącej na podłodze, tak aby pięta opierała się o ścianę, lub inny stały przedmiot tworząc z podłożem kąt prosty. Zaznaczamy długość stopy w miejscu końca palców. Do zmierzonej długości dodajemy maksymalnie 10mm luzu (wg wskazówki poniżej) i otrzymany wynik odnosimy do tabeli rozmiarów.
  • Przy zakupie obuwia, należy koniecznie pamiętać, aby buty nie były za małe, ani za duże, ponieważ zbyt ciasne obuwie utrudnia chodzenie, a zbyt luźne sprawi, że but nie będzie spełniał oczekiwanych funkcji.
  • Warto pamiętać, że zalecany przez ortopedów luz w obuwiu wynosi do 10 mm. Podczas przymierzania sandałów, stopy powinny całkowicie pokrywać ich powierzchnię, a palce nie wychodzić poza obrzeża butów. Większość ludzi ma stopy różnej długości, wobec czego należy pamiętać, by mierzyć stopę o większej długości.
  • Rekomendowane jest przymierzanie butów po południu, w tym czasie stopy mają największy rozmiar. Najlepiej przymierzać buty w skarpetkach, w których chodzi się na co dzień, ponieważ skarpetki mogą zwiększyć rozmiar buta o pół rozmiaru.
  • Przy kupowaniu obuwia dla dziecka należy pamiętać, że stopa pociechy rośnie bardzo szybko, co jest równoznaczne z systematyczną kontrolą czy obuwie nie jest zbyt ciasne.